Sakrální turistika

 

Naučné stezky a prohlídky po kostelech Osoblažska

V oblasti mikroregionu Osoblažska se nachází velké množství církevních staveb a stavbiček, které patří neodmyslitelně ke každodennímu životu obyvatel a návštěvníků regionu. Historické souvislosti na území Osoblažska (odsun původního obyvatelstva, intenzivní zemědělská výroba v minulosti apod.) způsobily, že církevní stavby byly často znevažovány a likvidovány. O historii církevních staveb se ve své činnosti zabývá občanské sdružení Královský stolec, které v oblasti působí. Ve spolupráci s tímto sdružením je realizován jednak projekt naučných stezek, seznamujících s historií, současností a budoucností církevních objektů v oblasti Osoblažska a jednak restaurace historických maleb v Kostele sv. Michaela v Hrozové, části obce Rusín.

Projekt naučných stezek je rozdělen na jednotlivé trasy tak, aby každá trasa naučné stezky tvořila trasu uzavřenou, kterou lze celou projít a která navazuje na trasy další.

Sakrální turistika je v současnosti vyhledávanou oblastí cestovního ruchu a Osoblažsko má určitě co nabídnout.

Vašim průvodcem po církevních památkách nejen na Osoblažsku ale po celé Severní Moravě a Slezsku může být knížečka v PDF podobě Putování za církevními památkami v Ostravsko-opavské diecézi

Převzato ze stránek Mikroregionu Osoblažsko


I. trasa

Bohušov > Matějovice >Rusín > Goluszowice (PL) > Równe (PL) > Slezské Rudoltice > Hrozová > Koberno > Bohušov

Informační leták ke stažení zde

II. trasa

Liptaň > Pitárné > Dívčí Hrad > Horní Povelice > Bučávka > Liptaň

Informační leták ke stažení zde

III. trasa

Město Albrechtice > Opawica (PL) > Rudíkovy > Biskupice > Piskořov > Pelhřimovy

Informační leták k náhledu zde

IV. trasa

Osoblaha > Hlinka > Kryzkowice (PL) > Slezské Pavlovice > Studnice > Pomorzowicki > Osoblaha

Informační leták k náhledu zde

V. trasa

Třemešná > Jindřichov > Janov > Petrovice

Informační leták k náhledu zde


Prohlídka kostela sv. Michaela v Hrozové (část obce Rusín)

Soubor maleb v kostele v Hrozové na Osoblažsku z konce 13. století náleží na moravsko-slezském pomezí k nejdůležitějším objevům posledních desetiletí. V rámci dnešního Moravskoslezského kraje patří výmalba presbytáře v Hrozové, provedená krátce po stavebním dokončení kostela, k nejstarším známým projevům nástěnného malířství nezměrné kulturně historické hodnoty.

Jádro kostela tvoří raně gotická stavba z druhé poloviny 13. století. V 15. století byla přistavěna sakristie a další úpravy kostela proběhly v 18. i 19. století. Velmi pozoruhodná je vnitřní nástěnná výmalba presbytáře kostela, která byla objevena teprve nedávno a v letech 2014–15 byla restaurována. Na čelní stráně presbytáře se dochovaly mimořádně rozměrné malby zobrazující sv. Michaela a sv. Václava.

Prohlídku kostela lze uskutečnit buďto po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě nebo v rámci akce Otevřené chrámy

V rámci akce Otevřené chrámy je kostel otevřen během letní sezóny. Otevírací dobu najdete na výše uvedeném odkazu.

Kontakty

Obec Rusín
ourusin@razdva.cz
Obecní úřad Rusín 53, 793 99 Osoblaha
554 656 028, 554 656 049

Mapa


 Související odkazy

Ubytování na Osoblažsku

Ubytování na Osoblažsku

Stravování na Osoblažsku

Stravování na Osoblažsku

Turistika na Osoblažsku

Turistika na Osoblažsku