Pelhřimovy/Pielgrzymów
Pelhřimovy/Pielgrzymów jsou dvě obce, které byly do roku 1742 obcí jednou. V roce 1742 byla vesnice rozdělena mezi Rakousko (dnešní Pelhřimovy) a Prusko (dnešní Pielgrzymów) podél potoka Hrozová (někdy též nazývaného Trója). Vesnice ovšem žili svým životem dále. Po roce 1918 byly vesnice mezi Československem a Polskem a i v tomto období si udržovali dobré vztahy, drtivá většina obyvatel z obou částí navíc byla německé národnosti.
Zlom přišel až po druhé světové válce. Československé Pelhřimovy byly až z 85% zasaženy bombardováním a zničeny. Následný odsun německého obyvatelstva dílo zkázy dokonal. Zatímco v polské části obydlí převzali Poláci ze západní Ukrajiny a Běloruska v české části nejdříve přišli načas Volyňští Češi aby po roce 1950 vesnici definitivně opustili kvůli obavám komunistického režimu z blízkosti hranice.
Z české části Pelhřimov se tak zachovali pouze dvě usedlosti jako rekreační objekty a ruiny kostela Sv. Jiří, které po sametové revoluci začalo opravovat HNUTÍ DUHA. Na polské straně, kde m. j. stojí zámek z 17. století nebo ruiny kostela sv. Josefa, začala záchrana už v 70. letech 20. století, kdy se začal opravovat místní zámek. Na počátku tisíciletí navíc byly upraveny ruiny kostela a přibyla zde moderní kaple.
Polská část navíc leží od roku 1988 v Přírodním parku Rajón Mokré – Levice.
Pelhřimovy dnes doslova vstávají z mrtvých, doufejme že obnova kostela dospěje ke zdárnému konci a z Pelhřimov vznikne krásné česko-polské poutní místo.