Oslavy 120 let Osoblažské úzkokolejky
Největší událostí nejen roku 2018, ale pro mnohé i největší událostí novodobého parního provozu na Osoblažce, byly oslavy 120. výročí zahájení provozu na Osoblažce. První vlak vyjel na osoblažské koleje 14. prosince 1898 ve 3:50 ráno.
Chtěli jsme s Vámi toto krásné výročí oslavit ve velkém. A protože v prosinci už je zima, slavilo se malým předstihem už v září. A stálo to za to…
Téměř rok příprav vyvrcholil prodlouženým víkendem na konci září, kdy se tři dny ozývaly prosluněným Osoblažskem píšťaly parních lokomotiv a parními vlaky se vozily stovky nadšených cestujících.
čtvrtek 27. září – poslední přípravy
První parním vlakem vypraveným v rámci oslav byl soupravový vlak převážející z Osoblahy do Třemešné poslední vozidla potřebná k následujícímu dvoudennímu parnímu provozu.
V poledne se tak vydala na cestu parní lokomotiva U46.002 “Rešica”, která trávila tradičně celé léto v Osoblaze, s přívěsným vozem Balm/ú, zapůjčeným na oslavy od Českých drah .
foto Pavel Schreier a Pavel Horna
pátek 28. září – hlavní den oslav
Ve spolupráci s Českými drahami byl do Třemešné z Ostravy vypraven parní vlak s lokomotivou 464.202. Na tento vlak v Třemešné navazoval slavnostní parní vlak v čele s oběma úzkorozchodnými párami U57.001 a U46.002. Slavnostní vlak s jízdní dobou 2 hodiny byl v Liptani, Dívčím Hradě, Slezských Rudolticích, Bohušově a Osoblaze slavnostně vítán místními občany. V Osoblaze následoval zábavný program pro návštěvníky.
Ve 12:50 se z Osoblahy do Třemešné vydal první parní vlak v čele s Rešicou U46.002. Během zastavení ve Slezských Rudolticích došlo k jednomu z největších okamžiků celých oslav. Ve 13:40 byla za účasti pozvaných hostů a faráře slavnostně otevřena čerstvě opravená nádražní budova. I zde následoval zábavný program pro návštěvníky, kteří se rozhodli z parního vlaku vystoupit.
V 15:10 se z Osoblahy do Třemešné vydal druhý parní vlak v čele s Malým Štokrem U57.001. V 15:25 se vydal parní vlak s “Rosničkou” 464.202 z Krnova do Třemešné, na který navazoval vlak s “Rešicou” do Slezských Rudoltic, tedy Malému štokrovi naproti.
V 16:28 došlo v Liptani k historickému okamžiku minimálně v historii Slezských zemských drah. Po téměř 60 letech se na Osoblažce opět křižovaly parní vlaky.
Na parní vlak s U57.001 v Třemešné navazoval “velký” parní vlak s “Rosničkou” do Ostravy. Úplným závěrem byl návrat podvečerního parního vlaku s “Rešicou” ze Slezských Rudoltic do Třemešné.
Aby se mohlo jízd parních vlaků účastnit co nejvíc návštěvníků, byly všechny vlaky doprovázeny historickými autobusy Karosa ŠL11 a Karosa C734.
foto Eva Stejskalová, Radim Škopec a Pavel Horna
sobota 29. září – druhý den oslav
Druhý den oslav byl ve znamení dvou vypravených parních vlaků dvě hodiny po sobě. Po příjezdu obou vlaků do Osoblahy návštěvníky čekalo divadelní představení ochotníků z Osoblahy v místní “Čekárně u loupežníka Hotzenplotze”.
Vrcholem dne bylo velice atraktivní křižování dvou parních vlaků v poledním slunci u nově opravené nádražní budovy ve Slezských Rudolticích.
foto Pavel Horna, Pavel Schreier a Radim Škopec
Oba dny oslav zaznamenaly velký úspěch. Parní vlaky byly plné cestujících, silnice okolo vlaku plné fotografů. Slavnostní parní vlak v pátek 28. zaznamenal návštěvnický rekord. Celkem se za oba provozní dny svezlo parními vlaky téměř 1500 cestujících. Na Osoblažsku bylo ten víkend slyšet několik cizích jazyků a to včetně japonštiny.
Partě dobrovolníků okolo okolo Osoblažsky a SZD se splnilo několik snů. Nádražní budovy jsou zachráněny a konečně získávají svůj historický vzhled. Navíc tu první opravenou jsme mohli ukázat světu v ten nejlepší okamžik. Druhým splněným snem bylo vedení dvou parních vlaků s křižováním na trati.
Velké díky patří všem kolegům ze Slezských zemských drah i Českých drah. Dále děkujeme obcím okolo trati a především Moravskoslezskému kraji, bez jehož finanční podpory byl byl provoz parních vlaků nemyslitelný.