Historie trati Třemešná ve Slezsku – Osoblaha
Plány na výstavbu železné dráhy do Osoblahy
ZobrazitPo dalších asi desetiletých tahanicích se konečně dostavil úspěch. Vláda předběžně schválila v únoru 1893 žádost o stavbu tratě Olbersdorf (Albrechtice) – Hotzenplotz (Osoblaha) – Deutsch Rasselwitz (Raclawice Slaskie), nakonec však udělila subvenci ve výši 278 000 zlatých jen na trasu Olbersdorf – Hotzenplotz a navíc ještě na dráhu ne normálně ale úzkorozchodnou. Byl zvolen úzký rozchod 760 mm, protože trať se tak lépe přizpůsobí terénu a náklady na stavbu jsou o třetinu nižší. Pro osoblažský cukrovar, to mělo výhodu hlavně v tom, že suroviny pěstované v okolí trati bylo levnější dovážet po trati do Osoblahy, než je složitě překládat na normální rozchod a odvážet někam dál.
Moravský zemský sněm (Osoblažsko byla moravská enkláva ve Slezsku, kde platila část Moravských a část Slezských zákonů) v roce 1896 subvenci státu schválil a sám ještě přidal 237 000 zlatých. Stavba tratě byla povolena v červenci 1896. V červnu 1897 byla ale provedena revize trasy a určeno bylo, že bude z finančních důvodů napojena na “velkou dráhu” v obci Röwersdorf (Třemešná). Ve dnech 11. – 15. 10. 1897 byla uskutečněna politická pochůzka a v lednu 1898 byla stavba schválena aby se již na jaře téhož roku začalo konečně stavět.
Zajímavé je také trasování naší trati, klikatí se i v relativně rovných úsecích a má celkem 102 oblouků. Jako důvod se uvádí to, že je uměle prodloužena. Některé prameny tvrdí, že podle předpisů tehdejšího Rakouska – Uherska se mohly stavět pouze tratě nad 20 km, jen ty se považovaly za rentabilní. Toto tvrzení se ovšem nezakládá na pravdě, téhož roku byla postavena nedaleká trať Ondrášov – Dvorce, která měla pouhých 11 km. Pravým důvodem tohoto trasování byla snaha, aby trať co nejvíce přiléhala terénu a byla tak co nejlevnější.
Osoblažka za Rakouska-Uherska a 1. Československé republiky
ZobrazitPřípojnou stanicí se stala Třemešná ve Slezsku, kde byla postavena nová budova a podvalníková jáma. V Osoblaze byla postavena remíza pro 3 lokomotivy. Od počátku provozu trať vlastnily a provozovaly C. a k. státní dráhy, stejně jako nedalekou trať Ondrášov – Dvorce (otevřena 31.prosince 1898) a proto byl na obou tratích dodán stejný vozový park. Do Osoblahy se tak dostaly parní lokomotivy rakouské řady U, konkrétně šlo o stroje U13, U14 a U15 (později přeznačené na U37.0).
Během první světové války se zde objevila lokomotiva původní řady A, později přeznačená na U25.0. Roku 1928 zde začaly jezdit motorové vozy M11.001 a 002 z Tatry Kopřivnice, jízdní řád byl rozšířen o několik párů vlaků a ty byly rozděleny na osobní a smíšené. Díky tomu byly otevřené nové zastávky km 10,2 a km 15,1 později nazvané Amalín a Dubský Mlýn (od roku 1951 Ostrá Hora).
Za okupace v roce 1938 připadla trať Německým říšským dráhám, zařízení však zůstalo nezměněno. Kvůli nedostatku paliva byla ale snížena četnost vlaků. V období osvobozovacích prací zůstala trať téměř nepoškozena, bohužel obce v okolí včetně Osoblahy byly zničeny ze 70%. Horší to bylo s vozidly. Motorové vozy shořely a parní lokomotivy byly značně poškozeny. Některé U37.0 byly už před válkou odtaženy do Rakouska.
Provoz po 2. světové válce
ZobrazitKonec parních lokomotiv na Osoblažce a rekonstrukce trati
ZobrazitNákladní doprava byla na této trati zrušena 31.května 1997 a do podzimu přetrvala přeprava uhlí do Osoblahy. Dnes už se žádná nákladní přeprava neprovozuje, i když můžeme v Třemešné stále nalézt 21 podvalníků. Šest původních služebních brzdících vozů D/ú bylo převezeno do Krnova v roce 2006. Vůz D/ú 823 (skutečně 826) byl zrekonstruován na vůz generátorový a je dnes provozován v soupravě turistických vlaků SZD. Vůz 825 byl taktéž odkoupen SZD a vrátil se na osoblažské koleje. Poslední dochovaný vůz s číslem 823 je určen k zachování pro NTM, zbylé tři vozy byly během roku 2016 sešrotovány.
Po roce 1945 se třikrát hovořilo o zrušení trati pro nerentabilnost. Poprvé koncem 50.let kvůli špatnému stavu vozového parku, podruhé v 70.letech, kdy se u nás zrušily tratě Ružomberok – Korytnica a Frýdlant v Čechách – Heřmanice a potřetí v roce 1985, kvůli špatnému stavu železničního svršku. Naštěstí se vždy našly důvody pro udržení provozu. V letech 1986 – 88 proběhla generální oprava celé trati. „Osoblažka“ dostala nový svršek, i když s nezvykle mohutnými kolejnicemi. Díky tomu, ale tato úzkokolejka dostala na dlouhou dobu svoji nezaměnitelnou podobu a vydržela do dnešních dnů.
Osoblažka v novém tisíciletí a novodobý parní provoz
ZobrazitOd roku 2002 se pravidelně každý rok pořádá „Den dráhy Třemešná ve Slezsku – Osoblaha“, akce zapsaná do seznamu akcí na úzkorozchodných tratích v Maďarsku, Slovensku a Česku. Náplní prvního ročníku bylo zpestření každodenního provozu na trati ukázkou manipulace s nákladním vozem na podvalníky v Třemešné a možností prohlídky depa v Osoblaze.
Druhý ročník byl spojen s oslavami 105 let trati a z Jindřichova Hradce sem byla zapůjčena lokomotiva U46.001 s několika historickými vozy, které v sobotu i v neděli stihly po třech párech zvláštních vlaků. Parní vlaky byly na „velké“ trati z Krnova do Jindřichova ve Slezsku doplněny pravidelnými vlaky vedenými historickými motorovými vozy M131.1454 a M240.0113. Tuto celou akci zorganizovala m. j. pod záštitou tehdejšího hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského vznikající 1. parní úzkorozchodná osoblažská společnost v. p. s., která se snažila zviditelnit jak trať, tak celou oblast a hlavně chtěla na úzkokolejce provozovat turistický parní vlak.
To začala společnost, která mírně změnila název a statut naplňovat v roce 2003, kdy již jako 1. parní úzkorozchodná společnost o.p.s. ke konci roku koupila za přispění Moravskoslezského kraje z Rumunska parní lokomotivu, která prošla náročnou renovací. Na Den dráhy 2004 byla lokomotiva U46.002 vystavena v Třemešné jako rozpracovaná a mlčky přihlížela zvláštním vlakům ve složení 705 916 + Ias + Ias + M21.004. Vysokostěnné vozy Ias byly přivezeny z Rumunska společně s „Rešicou“ a osazeny lavicemi pro cestující. Motorový vůz M21.004 byl zapůjčen od slovenské Čiernohronské železnice. I v tomto roce se na trati z Krnova objevily historické motorové vozy. Sezóna 2004 byla „nultou“ (zkušební) sezónou se zvláštními sobotními vlaky pozdějších SZD, prozatím ve složení 705 + 2xIas. Lokomotiva U46.002 poprvé vyjela na Martinské hody 13. listopadu roku 2004.
Začátek provozu parních vlaků Slezských zemských drah
ZobrazitDen dráhy 2006 přinesl hned tři novinky v parku dnešních SZD. První novinkou byla motorová lokomotiva TU38.001 původem z polského cukrovaru Kruszwica. Byl to také první rok, kdy jezdily zvláštní vlaky SZD i v neděli a to právě s „Faurem“ TU38.001. Druhou novinkou byl letní otevřený vůz Ca/ú 31 v modré barvě, postavený na rámu jednoho z původních vozů Ias. Třetí novinkou byl služební generátorový vůz D/ú 823 s benzínovou elektrocentrálou, která vyrábí elektřinu pro provoz spotřebičů v Pivním voze. Protože návštěvnost hlavně v sobotu začala stoupat, bylo možné několikrát během prázdnin potkat soupravu s oběma lokomotivami v čele, doplněnou dále o jeden nebo dva vozy Balm/ú.
Rok 2007 a tradiční zahájení sezony na konci června Dnem dráhy přineslo další novinku ve vozovém parku společnosti nově nazvané Slezské zemské dráhy o.p.s. Druhý z původních „Iasů“ se stal základem pro stavbu dalšího letního otevřeného vozu, tentokráte v zelené barvě s označením Ca/ú 32 a doplněný dlouho chybějícím WC. Souprava v čele s oběma lokomotivami a “hadem” složeným z šesti vozů (opět zapůjčeny dva vozy Balm/ú) se stala sobotní klasikou po celé prázdniny, a jen pár víkendů s horším počasím, se projela „Rešica“ sama v čele „krátké“ soupravy. Neděle byly obsazovány klasicky „Faurem“, přesto se objevilo několik víkendů, kdy se náhodný návštěvník svezl vláčkem v čele s parní lokomotivou i v neděli. V roce 2007 se také začala stavět nová výtopna v Třemešné ve Slezsku. Byla to první sezóna, kdy parní lokomotiva zůstávala odstavená v Třemešné. Do té doby byla „Rešica“ deponovaná v Osoblaze a každou zvláštní jízdu tedy doplňovaly strojní jízdy Osoblaha – Třemešná a zpět. V prosinci roku 2007 byla také poprvé zaveden „Mikulášský vlak“, který tak doplňoval již tradiční mimosezónní jízdu ku příležitosti Martinských hodů v Bohušově konaných na začátku listopadu.
Na Den dráhy 2008 připadly oslavy 110 let trati. Plánů na průběh oslav bylo několik. Nakonec se z důvodů byrokratických i technických pouze obohatila klasická „dlouhá“ souprava o zapůjčený motorový vůz M27.001 z Jindřichova Hradce. V Třemešné bylo možno si na vagóně prohlédnout nový přírůstek do parku SZD. Lokomotivu výroby Škoda pro Jugoslávské železnice, zapůjčenou na 15 let rakouským spolkem Club760. Cestující mohli tento den přijet do Třemešné vlakem vedeným parní lokomotivou 464.202, oblíbenou olomouckou “Rosničkou”. Bylo to tedy poprvé po skoro padesáti letech, kdy jste si mohli vychutnat jízdu parním vlakem z Krnova do Osoblahy. Letní sezóna 2008 pokračovala v trendu z předešlého roku a vlaky se těšily velkému množství cestujících. Konec roku byl opět obohacen o listopadovou jízdu na Martinské hody (tentokráte vedenou v pátek i sobotu) a prosincovou mikuláškou jízdu s nadílkou v osoblažském depu.
Vyjíždí parní lokomotiva U57.001
ZobrazitVýznamná změna nastala na trati v říjnu roku 2009. Se spuštěním dálkového řízení trati Krnov – Jindřichov ve Slezsku byla v Třemešné ve Slezsku zrušena funkce výpravčího a dirigujícího dispečera. Trať je nově dirigována dispečerem z Krnova. Dopravna Třemešná ve Slezsku se stala klasickou dopravnou D3 vjezdové návěstidlo od Liptaně bylo nahrazeno lichoběžníkovou tabulkou a patřičných změn doznal také staniční řád.
V roce 2010 se na Osoblažce objevilo další nové vozidlo. Souprava SZD byla obohacena o Cyklovagón, vůz určený pro přepravu jízdních kol. Jak se provozem ukázalo, po dosazení laviček se s oblibou používá také pro přepravu “ložených” kočárků i s maminkami. Na podzim roku 2010 se na Osoblažku po roce vrátila lokomotiva 705 913 ČD. Padesátiletá lokomotiva prošla rekonstrukcí u JHMD, při níž jí byl instalován 6-válcový motor TEDOM s alternátorem, dosazen byl elektronický řídícím systém, nové pomocné agregáty a několika změn doznala také lokomotivní skříň. Z provozu byla po havárii motoru definitivně odstavena lokomotiva ČD 705 916. Lokomotiva je určena k zachování pro muzeum ČD v Lužné u Rakovníka. Až do ledna roku 2014 stála pod širým nebem “ve šturcu” za depem v Osoblaze.
Na jaře roku 2011 se na osoblažských úzkých kolejích objevilo zajímavé vozidlo. Byla jím parní lokomotiva ČKD typu D760/90 přezdívaná “Gontkulák”. Tato lokomotiva, výrobního čísla 1441/1928, pochází z Kysucko-Oravské lesné železnice a byla opravována v krnovském OLPASu. V Třemešné probíhaly její zkoušky, jakožto Krnovu nejbližžší koleje rozchodu 760 mm. Po zkušební jízdě do Liptaně 30.4. se lokomotiva přesunula do svého nového působiště, stanice Tanečník na Oravské lesní železnici.
Tento rok zaznamenal další novinky ve vozovém parku obou zdejších dopravců. V soupravě SZD se objevil výletní vagón Ca/ú 33 uzpůsobený pro přepravu imobilních cestujících. Vozový park ČD obohatil rekonstruovaný vůz Btu 901 (Balm/ú 655), který prošel rekonstrukcí u JHMD. Původní teplovzdušné topení bylo vyměněno za dva nové teplovodní agregáty Eberspächer. Baterie jsou nově dobíjeny alternátorem poháněným kardanem z jednoho podvozku. Interiér vozu dostal nové obložení, police a původní sedadla jsou nově potažena plyšovými potahy známými např. z motorových jednotek ČD Regionova. Kompletně rekonstruováno bylo také WC. Vůz je vybaven vnitřním i vnějším informačním systémem včetně akustického hlášení zastávek. Vozová skříň dostala nová okna a vnější nátěr v původní barevné kombinaci, kterou měly tyto vozy z výroby.
Od roku 2012 začalo vozidel na Osoblažce postupně ubývat. V březnu byl po dlouhém odstavení z provozu sešrotován Balm/ú 669. Ke konci roku, opět pro havárii spalovacího motoru, bylo z provozu odstaveno již druhé “TéÚčko” – 705 917.
Tradičně v červnu začala již 8. sezóna provozu výletních vlaků SZD, která přinesla několik příjemných změn. Tou první bylo nasazení parní lokomotivy i v neděli, takže svezení s motorovým Faurem bylo možné pouze o červnových čtvrtcích a pátcích. Další změnou k lepšímu byla úprava jízdního řádu parního vlaku, kdy bylo odbouráno nesmyslné předjíždění pravidelným vlakem Českých drah ve Slezských Rudolticích praktikované od roku 2009. V tomto roce se jízdy parních vlaků zařadily do projektu Technotrasa, v rámci kterého v srpnu proběhla doprovodná akce Fajné léto. Tento projekt běží pod záštitou Moravskoslezského kraje a je spolufinancován z fondů Evropské unie.
Rok 2013 a 9. sezóna výletních vlaků SZD na Osoblažce přinesla především novinky organizační. Změnila se struktura vedení provozu a napomáhat začalo nově vzniklé občanské sdružení Klub přátel osoblažské úzkokolejky. Sezóna to byla úspěšná a z hlediska statistik rekordní. V našich vlacích jsme za celý rok převezli rekordních téměř 5000 cestujících.
V parku vozidel ČD došlo opět k úbytku, kdy byl na jaře sešrotován další vůz Balm/ú, tentokráte dlouhá léta odstavený a nekompletní vrak s původním číslem 666. Provoz vlaků ČD zajišťovala především lokomotiva 705 913 s nově osazenou vysílačkou a zálohu jí tvořil stroj 914. Neprovozní lokomotiva 705 917 byla v lednu 2013 převezena do Třemešné, kde na koleji 4u vystavená povětrnostním vlivům a nenechavcům čeká na svůj další osud. Určena je k zachování pro Národní technické muzeum.
Od 1.7. vstoupil v platnost nový předpis SŽDC D3, který mimo jiné dovoluje současné vjezdy křižujících vlaků v dopravnách. Lichoběžníkové tabulky byly proto nově doplněny číslem vjezdové koleje.
V červnu roku 2013 došlo prozatím k poslední změně v jízdní řádu Českých drah. O nedělích a svátcích bych z úsporných důvodů zrušen ranní pár vlaků 20602/20605. V letní sezónu tak nastala úsměvná situace, kdy v tyto dny je prvním spojem z Třemešné do Osoblahy parní vlak SZD.
10 let provozu parních vlaků Slezských zemských drah
ZobrazitV červnu do Lužné u Rakovníka následovala lokomotivu 705 916 další typická vozidla z Osoblažky. Ve čtvrtek 12. června byl na transportní vůz naložen vagón Balm/ú 667. Dle posledního nového označení Btu 55 54 28-29 908-8. V soupravě určené k odvozu byl řazen i vysokostěnný dvouosý vagón řady Es, na který byly jeřábem naloženy dva podvalníky, z každého zdejšího typu jeden (trebišovský a popradský).
Osoblažské koleje ale vozidla tento rok jen neopouštěla. V květnu 2014 se na zdejší koleje vrátila Rešica U46.002. Ta naposledy jela po osoblažských kolejích v prosinci 2011 ku příležitosti mikulášské jízdy. Od té doby byla odstavená v Krnově a bylo na ní prováděno několik oprav. Rešica po dlouhé odmlce poprvé projela zkušebně z Třemešné do Liptaně a zpět 7. května, aby poté 8. května odvezla spolu s U57.001 slavnostní parní vlak k příležitosti zahájení turistické sezóny na Osoblažsku. Rešica toho dne zůstala v Osoblaze, kde byla po celé léto deponovaná a čekala na své výkony.
Na Den dráhy, 21.6.2014, připadly oslavy 10 let výletních vlaků pod taktovou SZD. Poprvé v historii tento den vyrazily na trať dva parní vlaky SZD. Na pravidelný vlak s U57.001 v Osoblaze navazoval vlak s U46.002 v čele, který si během tříhodinové pauzy “pravidelného vlaku” zajel do Sl. Rudoltic a zpět. Rešica na tento svůj malý výlet vyjela během léta celkem 4x.
Sezóna 2014 s sebou přinesla několik novinek. První vlak vyjel již 8.5., následovala jízda ku příležitosti Dne dětí 31.5. a pak motorové vlaky pro školní výlety ve středy a čtvrtky. Počínaje Dnem dráhy následovaly tradičně všechny víkendy a svátky do konce srpna. Nově jezdily parní vlaky také první tři zářijové soboty. V srpnu se v jízdním řádu objevila ještě jedna novinka. 23. srpna poprvé vyjel Strašidelný parní vlak do Strašidelného zámku ve Slezských Rudolticích. Na pravidelnou denní jízdu do Osoblahy a zpět tak navazovala ještě večerní jízda do Slezských Rudoltic a zpět s návratem před 11. hodinou večerní. Vlak to byl velice úspěšný a nastartoval tak novou tradici večerních vlaků.
Počítadlo návštěvnosti se na podzim roku 2014 zastavilo na čísle 5300. Poprvé výletní vlaky překonaly pomyslnou laťku 5000 návštěvníků a stanovily tak nový rekord. Ale ani to nebylo vrcholem sezóny. Ten nastal v úterý 11. listopadu, kdy na osoblažské koleje vyrazil speciální parní vlak, který vezl z Třemešné do Osoblahy prezidenta České republiky Miloše Zemana. Projížďka parním vlakem byla součástí jeho třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje. Jízdy vlaku se jako doprovod pana prezidenta zúčastnil také hejtman kraje Miroslav Novák. Na zpáteční cestě do Třemešné byla převezena také Rešica, aby se na zimu uschovala spolu s Malým Štokrem v Třemešné.
Prezidentský parní vlak i následující služební jízda obou našich parních lokomotiv noční krajinou Osoblažska byla pomyslnou třešničkou na dortu a dárkem k 10. výročí výletních parní vlaků na Osoblažce. Náhodou se tato jízda konala dva dny, před 10. výročím první jízdy parního vlaku SZD na Osoblažce.
Ještě před Vánočními svátky roku 2014 postihla úzkokolejku nemilá zpráva. Z důvodů dlouhodobě dezolátního stavu nádražní budovy v Horních Povelicích, provedla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), jakožto majitel objektu, její demolici.
Před provedením demolice se uskutečnilo správní řízení o provedení demolice vedené SŽDC. K demolici se souhlasně již koncem roku 2013 vyjádřila mimo jiné i obec Liptaň, kam Horní Povelice správně patří. Důvodem byl neutěšený stav budovy, kdy svým stavem ohrožovala bezpečnost a nebylo možné zabránit vstupu osob, zejména nezletilých.
Kauza okolo zbourané nádražní budovy se neobešla bez odezvy v médiích. Situace byla zpestřena pádem původního dřevěného přístřešku, který v lednu 2015 nevydržel poryv větru. Díky tomu vyrostla na jaře 2015 v Horních Povelicích vcelku honosná dřevěná čekárna.
Sezóna 2015 v provozu parních vlaků byla opravdu divoká. Zahájilo se opět 8. května. V červnu již nejezdily motorové vlaky pro školní výlety a místo nich jezdil každou červnovou sobotu parní vlak. Přes léto se parní vlaky těšily velké návštěvnosti, ale omezovaly je provozní mimořádnosti. Z důvodu ekologické havárie v žst. Třemešná musela být parní lokomotiva U57.001 na konci července dva týdny deponována v Osoblaze. Vrcholem provozních omezení byl zákaz provozu parních lokomotiv téměř celý srpen z důvodu extrémního sucha a tedy vysokého rizika požárů. Celé čtyři srpnové víkendy proto v čele zkrácené soupravy otevřených výletních vozů stanul motorový Faur TU38.001. Parní lokomotiva se do čela výletních vlaků vrátila až v září.
Poslední zářijovou jízdu, v sobotu 19. září se v soupravě parního vlaku objevilo nové vozidlo. Byl jím opravený vagón Balm/ú 658, který na začátku roku zachránily SZD před šrotací, odkoupily jej od ČD a nechali opravit. Slavnostně byl vagón představen veřejnosti a pokřtěn náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Danielem Havlíkem. Od této doby je zeleno-krémový Balm nedílnou součástí parních vlaků SZD. V září se na osoblažských kolejích objevilo ještě jedno staronové vozidlo. Na své domovské koleje se vrátil brzdící vůz D/ú 825, který byl taktéž odkoupen Slezskými zemskými drahami před hrozící šrotací. Vůz v současné době slouží jako sklad.
V prosinci, vypravily SZD dva nové tématické vlaky. Na začátku byl vypraven Mikulášský parní vlak s nadílkou v Osoblaze. V neděli 27. pak vyrazil Vánoční parní vlak, který se neděli po vánočních svátcích těšil nečekané návštěvnosti. V čele obou prosincových vlaků se objevila Rešica U46.002 s Pivním vagónem a dvěma vytápěnými vagóny Balm/ú. Díky teplému počasí ovšem oba vlaky více než zimní jízdy připomínaly podzim nebo chladnější červen.
Sezóna 2016 se jízdním řádem i rozsahem provozu podobala té předešlé. Očekávání dalšího suchého léta se naštěstí nevyplnila a tak parní lokomotivy odvezly všechny plánované parní vlaky. Pouze Vánoční jízda se nerealizovala, neboť na ni nebyl vhodný termín. V květnu byla na trati třítýdenní nepřetržitá výluka, kdy se opravovala největší umělá stavba na trati – most v centru obce Třemešná. Ve vozovém parku na Osoblažce došlo pouze k jediné změně. Po havárii spalovacího motoru v srpnu 2016 byla odstavena lokomotiva 705 914. V provozu tak zůstala jediná lokomotiva ČD a to modernizovaná 705 913. Od té doby tvoří zálohu pravidelného provozu ČD na Osoblažce pouze autobus. S opravou lokomotivy 914 se počítá, ale termín opravy není znám.
Rok 2017 byl ve srovnání s předešlými léty vlastně nejnudnější. Nedošlo k žádně změně ve vozovém parku a podoba jízdních řádů se nesla v duchu nastaveném v roce 2015. V jízdní řádech se objevila jen jedna malá změna. Poslední parní vlak sezóny, Mikulášský, měl uspíšen zpáteční cestu z Osoblahy do Třemešné, aby tak více vyhovoval potřebám cestujících i Mikulášské nadílce. Po dlouhých sedmi letech se také jednalo o jízdu parního vlaku na sněhu.
Jedná zajímavost se ale během sezóny provozu parních vlaků přece jen udála. V listopadu na Martinské hody se v čele parního vlaku objevily lokomotivy U46.002 a TU38.001. V tomto složení vezly veřejný parní vlak poprvé od martinských hodů roku 2008.